Materiaalitietoa ja hoito-ohjeita
Materiaaleista
HelenanHelmen tuotteet tehdään kestämään, mahdollisimman pitkään. Kaikilla tuotteilla on vuoden takuu. Takuu korvaa valmistusviasta johtuvan rikkoutumisen, ei kuitenkaan normaalia kulumista.
Korujen metalliosat ovat ruostumatonta terästä (kirurginteräs 316 ja 304), joka kestää hyvin käyttöä eikä tummu. Avainnauhojen sekä laukkujen metalliosat ovat joko terästä tai hyvälaatuista koru/ompelutarvikemetallia. Helmiksi valitsen vain hyvälaatuisia, mahdollisimman hyvin käyttöä kestäviä helmiä. Käyttämäni kankaat ovat samoin hyvälaatuisia, kestäviä ja käyttötarkoitukseensa sopivia (hankin Suomesta ja Euroopasta).
Käytän pitkäaikaisia, hyviksi osoittautuneita tavarantoimittajia materiaalien hankinnassa. Valtaosa materiaaleista tulee Suomesta ja Euroopasta, osa myös Aasiasta.
Hoito-ohjeita koruille ja avainnauhoille
Paras ohje koruille ja avainnauhoille on puhdistaa ne säännöllisesti.
Puhdistamiseen sopii hyvin mikroliina; kasta liina veteen ja pyörittele tuotteen kaikki osat puhtaaksi. Tarvittaessa voit käyttää mietoa pesuainetta.
Ole puhdistuksessa hellävarainen, vältä kovaa hankausta (erityisesti peiliakryylikorujen kohdalla!).
Avainnauhan turvalukko avautuu sormin napsauttamalla sekä myös kovassa vedossa. Turhaan sitä ei kuitenkaan kannata availla, ettei lukon mekanismi tästä vaurioidu. Muovista turvalukkoa ei ole tarkoitettu avattavaksi jatkuvasti.
Säilytys
Korut on hyvä säilyttää kuivassa paikassa, metalliosat eivätkä myöskään helmet pidä kosteudesta. Koruteline on hyvä ratkaisu, varsinkin jos koruja käyttää jatkuvasti.
Paras säilytyspaikka koruille, jonka olen itse nähnyt, on ollut lipasto, jossa on ollut pehmeästi vuorattu ylälaatikko, ehkä juuri koruja varten suunniteltu! Tällaisessa paikassa korut ovat suojassa kosteudelta ja ilman vaikutukselta, ja kun ne kauniisti sinne asettelee, eivät myöskään sotkeennu toisiinsa ja vaurioidu siitä. Tällaisia asioita kannattaa huomioida, kun miettii omien korujen säilytystä.
HelenanHelmen Avainnauhojen mukana tulee pussukka, jota kannattaa käyttää, jos kuljettaa nauhaa laukussa. Pyöräytä Avainnauha kämmenen ympärillä kerälle ja laita pussukkaan. Erityisesti helmiselle koruvaijeriin tehdylle Avainnauhalle on pahinta, jos sitä kuljettaa sellaisenaan laukussa, metallipohjainen koruvaijeri voi mennä taitteelle ja lähteä kulumaan siitä poikki. Muutoin Avainnauha kannattaa säilyttää mieluiten suorana.
Kun pidät huolta ja käytät koruja ja avainnauhoja mahdollisimman nätisti, on niistä iloa Sinulle pisimpään🖤